Mur halniakowy za Tatrami ze Szkodnej 130 km +.

Łomnica, Durny, Lodowy, oraz mur halny za Tatrami ze Szkodnej.

Mur halny, czyli gęsta warstwa chmur tworząca się od nawietrznej strony Tatr,  towarzyszy wiatrowi halnemu.  Z mojego punktu widzenia, wał fenowy  utworzył się za Tatrami.

 Kiedy na południowych stokach Tatr, na skutek różnicy ciśnień dochodzi do zjawiska kondensacji pary wodnej i w pobliżu szczytów tworzy się gęsty wał chmur zwany również murem halnym, na północnych stokach pojawia się wtedy bardzo silny wiatr halny, który rozpędza się nawet do 180 km/h.

Panorama na Tatry ze Szkodnej - przesłonięte przez mur halny.

 

 

 Z mojego punktu widzenia, tzn. obserwatora oddalonego o ponad 130 kilometrów, Tatry zlały się z murem halniakowym i wręcz zginęły  w kłębowisku chmur. W opisywanym przypadku wał fenowy wyglądem odpowiadał zarysowi tatrzańskich szczytów ale był nieco wyższy. Dodam tylko, że w miejscu z którego fotografowałem czyli w Szkodnej wiatru praktycznie nie było.

 

Z tego miejsca w Szkodnej na Podkarpaciu można w odpowiednich warunkach podziwiać granie Tatr od Łomnicy do Świnicy. To  co udało się zobaczyć tym razem, to szczyty Łomnicy, Durnego i Lodowego. Reszta wtopiła się w widoczny obrys  wału fenowego.

W tle mur  halny
Tatry ze Szkodnej - Łomnica, Durny, Lodowy (ogniskowa 400mm)


Październik jest odpowiednią porą na  zjawiska fenowe na Podhalu.

 

Animowany gif pokazujący ruch chmur.


 

 Powyżej poglądowa mapka Google obrazująca kierunek obserwacji.Spojrzenie na Tatry z Wyżyny Śląskiej.

Jak to wyglądało od strony Jaworzna z Wyżyny Śląskiej zobaczyć można  na blogu Natana.

 


PS.

W tym dniu, w czasie kiedy fotografowałem Tatry ze Szkodnej  kol. Michał próbował uwiecznić szczyt Łomnicy z miejscowości Rzeczyca-Kolonia i byłaby to najdalsza obserwacja Tatr z terenu Polski. Coś udało mu się zarejestrować, nie wiadomo jednak jednoznacznie co. Być może to szczyt Łomnicy, a być może chmurę - część muru halnego -  utworzonego za szczytem Łomnicy. Obserwacja wymaga potwierdzenia.

 

  • Miejsce: Szkodna
  • Odległość: 134km do Łomnicy 
  • Data: 4.10.2020

 

 

 

Komentarze