Świętokrzyskie z Podlasku 90+

Góry Świętokrzyskie z Podlasku k. Sędziszowa Małopolskiego - to jednak możliwe.

Post ten dedykuję wszystkim sympatykom dalekich obserwacji z Sędziszowa Małopolskiego i okolic, oraz wszystkim tym którzy spoglądając z punktu widokowego  pod Krzyżem Milenijnym w Podlasku, ciekawi są co widać na horyzoncie.

Wszystkie zdjęcia wykonywałem teleobiektywem o ogniskowej 400 mm. Podobną obserwację można przeprowadzić używając lornetki  lub aparatu fotograficznego z kilkunastokrotnym lub kilkukrotnym zoomem optycznym.

 

 

 
ZOBACZ RÓWNIEŻ:


 

Na początek panorama z Podlasku (wys. wzniesienia 300 m n.p.m. ogniskowa 400 mm na APS-C ).

 

Proponuję obejrzeć panoramę w większym rozmiarze w celu wydobycia szczegółów. Na panoramie widoczny charakterystyczny zarys Łysogór w Górach Świętokrzyskich oraz wieża RTCN i Klasztor Braci Oblatów na Świętym Krzyżu.

 T u t a j   w i ę k s z a   p a n o r a m a   (kliknij)

 Łysa Góra ( Święty Krzyż)

  Komin firmy Paged oraz niebieski most węzła autostrady A4 wyznaczają azymut do obserwacji Świętego Krzyża spod Krzyża Milenijnego w Sielcu - Podlasku.

Na dole komin firmy Paged, nad nim na horyzoncie Święty Krzyż (Łysa Góra).
Mielec na horyzoncie

 
Charakterystyczne zabudowania Mielca dla wprawnego obserwatora widoczne są gołym okiem.  Po prawej stronie  kadru, na tle nieba widać motolotniarza latającego w okolicach autostrady A4. Kolor nieba nadało zachodzące słońce.

Osiedle Młodych w Sędziszowie Małopolskim i na horyzoncie Mielec

 

Mielec i motolotniarz.

Mielec jest oddalony o około 30 kilometrów a motolotniarz latał w okolicach autostrady A4  około 6 kilometrów od miejsca obserwacji.Enea Elektrownia Połaniec

 Komin Elektrowni Połaniec oddalony jest o około 52 kilometry i stoi już po drugiej stronie rzeki Wisły wyznaczającej granicę województw podkarpackiego i świętokrzyskiego. Na dole kadru widać Liceum Ogólnokształcące w Sędziszowie Małopolskim.

Na horyzoncie komin elektrowni Enea Połaniec oddalony o 52 km.

 

 Animowany gif

Gifa złożyłem z dwóch zdjęć zrobionych w krótkim odstępie czasu - jedno z zapalonymi światłami nadajnika a drugie z wygaszonymi. Obraz odwzorowuje rzeczywistą sytuację migania świateł wieży RTCN na Świętym Krzyżu.

Na horyzoncie RTCN oraz zarys Klasztoru na Świętym Krzyżu w paśmie Łysogór.Komin Siarkopolu Dobrów koło Szydłowa - 75 km

 

 

W oddali komin Siarkopolu Dobrów oddalony o około 75 km.


 

Poglądowa mapka - kierunek obserwacji do komina Siarkopolu Dobrów.Poglądowa Mapka Google

 Przypisy:

  • Miejsce: Podlasek k. Sędziszowa Małopolskiego
  • Data: 24.08.2020
  • Wysokość: 300 m n.p.m. 
  • Najdalsza odległość:  Łysica/ Agata 111km


 

Komentarze