Raport z dalekiej obserwacji:
Tatry Wysokie z Rumunii — 293 km
z Pietroasy
Lokalizacja Dalekiej Obserwacji
Punkt obserwacyjny: Pietroasa, Góry Gutyjskie, Rumunia
Data obserwacji: 23 maja 2026
Cel obserwacji: Tatry Wysokie
Typ zjawiska: geometryczny tranzyt tarczy słonecznej za linią szczytów Tatr
23 maja to jedna z najważniejszych i najbardziej ekscytujących dat w kalendarzu dalekich obserwacji w Europie Środkowej. Tego dnia trajektoria Słońca oraz układ terenu zgrywają się idealnie – patrząc z rumuńskiego szczytu Pietroasa, tarcza słoneczna zachodzi dokładnie za główną granią Tatr Wysokich.
![]() |
| Tatry z Pietroasy (Rumunia) 289 km |
Mając jeszcze chwilę czasu, spokojnie rozkładamy sprzęt fotograficzny i czekamy na kulminacyjny moment zachodu.
To dobra okazja do kilku refleksji na temat specyfiki tej wyjątkowej obserwacji.
W przypadku dalekich obserwacji prowadzonych podczas zachodu Słońca (tak jak dzisiaj) dodatkowym sprzymierzeńcem staje się potężny, naturalny kontrast generowany przez jego tarczę. Nawet bardzo słabo widoczne szczyty odcinają się wtedy jako ciemne sylwetki na tle tarczy słonecznej. Dzięki temu możliwe jest uchwycenie gór, które w ciągu dnia, na skutek rozproszenia światła w atmosferze, pozostawałyby praktycznie niewidoczne.
To właśnie dlatego odpowiednie dni zachodów Słońca należą do najbardziej wyczekiwanych momentów w świecie dalekich obserwacji.
![]() |
| Widok z Pietroasy w azymucie Tatr Wysokich chwilę po zachodzie słońca. |
Jedynym problemem okazuje się lokalna warstwa chmur, która już trzeci dzień z rzędu tworzy się w okolicy Tatr. Na nasze szczęście dzisiaj osiada tuż pod partiami szczytowymi Łomnicy i Kieżmarskiego Szczytu. W efekcie niższe partie masywu znikają pod zachmurzeniem, a ponad chmurami wystają wierzchołki.
Najłatwiej rozpoznać Łomnicę, oddaloną od Pietroasy o około 289 km. To właśnie ona dominuje w kadrze i stanowi główny punkt odniesienia podczas obserwacji tranzytu.
![]() |
| Zachód Słońca za Tatrami oglądany z Rumunii z Pietroasy, 289 km w linii prostej. |
Po prawej widoczny jest Kieżmarski Szczyt praktycznie w tej samej odległości co Łomnica czyli 289 km.
| Tatry z Rumunii, doskonale widać Łomnicę. |
![]() |
| Tatry z Rumunii fot. 150mm |
![]() |
| Łomnica, Kieżmarski w odległości 289 km |
Pokazują sie kolejne szczyty. Najdalej Kończysta.
Długo po zachodzie Słońca warstwa chmur zaczęła stopniowo obniżać swoją wysokość. Dzięki temu, w odległości około 291 km od punktu obserwacji, ponad linię zachmurzenia wyłonił się Lodowy Szczyt.
![]() |
| Lodowy (291 km), Łomnica (289 km), Kieżmarski (289 km) |
Absolutny rekord odległości należy jednak do Kończystej – to kolejne 2 km dalej (293 km), choć z Pietroasy widać zaledwie jej mały fragmencik.
![]() |
| Kończysta z Pietroasy 293 km |
![]() |
| Symulacja wg udeuschle.de |
Daleka Obserwacja Tatr z Rumunii - Animowany GIF
![]() |
| Dalekie obserwacje - poglądowa mapka wygenerowana w narzędziu https://www.ograf.pl |
| Data: | 23.05.2026 |
| Miejsce: | Pietroasa (Rumunia, Góry Gutyjskie) 47.796450746, 23.523539543 |
| Wysokość: | 1200 m n.p.m |
| Dystans: | Najdalej na zdj.: Kończysta 293 km Lodowy 291 km Łomnica 289 km |
| Sprzęt: | Nikon D5300 + Sigma 150-500 |











Komentarze
Prześlij komentarz
Podziel się swoją opinią – chętnie poznam Twoje zdanie.