5 krajów z Tarnicy - 15.03.2020

Zimowy warun idealny.

Najwyższej w polskich Bieszczadach Tarnicy nie muszę bliżej przedstawiać a jeśli wspominam pięć krajów to mam na myśli Polskę, Słowację, Ukrainę, Węgry oraz Rumunię. 15 marca widać było naprawdę dużo.

Opowieść podzieliłem na kilka części  dostępnych w oddzielnych postach, gdzie wymienione kraje będą się  przeplatać a równocześnie zawarłem opis specyficznych warunków pogodowych, istotny ze względu na rzadkie połączenie dwóch pożądanych w dalekich obserwacjach sytuacji.Pogoda

Poniżej zawarłem opis specyficznych warunków pogodowych, zaistniałych tego dnia, istotny ze względu na rzadkie połączenie dwóch pożądanych w dalekich obserwacjach sytuacji.

1. Wyż Helge.

W chlodnym powietrzu za frontem pojawił sie rozbudowany antycyklon z ciśnieniem powyzej 1030 hpa. Jeżeli zimą rozklada się taki wyż to wiadomo, jest słonecznie. 


2. Wrzut arktycznego powietrza. 

Nie zawsze tak jest, ale jak pokazują wykresy trajektorii wstecznej mas czastek, chłodne, suche powietrze przywędrowało przez Grenlandię i Skandynawię aż znad Arktyki.


Po takim froncie powietrze jest niesamowicie rześkie i przejrzyste co gwarantuje dobrą widzialność na duże odległości.
 

Poniżej spojrzenie na Jaworze koło Grybowa w Beskidzie Niskim.


Wzrok kierujemy na połoniny Caryńską i dalej na lewo na Wetlińską i jeszcze bardziej na lewo w oddali wypatrzymy Jaworze w Beskidzie Niskim oddalone o 142 km
Według symulacji z Tarnicy (Udeuschle) vs (PeakFinder), poza prawym zboczem  powinniśmy zobaczyć jeszcze górę Postawne (143,8 km) zlokalizowaną 1 km za Jaworzem i to byłby najdalej widoczny wierzchołek. 

Jaworze, Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska, Mała Rawka, Male Jasło  z Tarnicy
Jaworze 142 km oraz bliżej 
Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska
z Tarnicy.

Na powyższym zdjęciu "zlały" się w jedną całość razem z Łysą Górą koło Koniecznej (110 km). Postawnego nie można odróżnić, ale zaznaczyłem na mapce miejsce usytuowania.


Data: 15.03.2020
Miejsce: Tarnica / Bieszczady
49°04'29''N 22°43'35''E
Wysokość: 1346 m n.p.m. 
Dystans: W kierunku Grybowa
Jaworze 142km, Postawne  143,8km
Sprzęt: Nikon D5300 + Sigma 70-300