5 krajów z Tarnicy - 15.03.2020

15 marca 2020 – Dalekie obserwacje z Tarnicy: widoczność na 5 państw

15 marca 2020 roku zapisał się jako jeden z najbardziej wyjątkowych dni w historii dalekich obserwacji z polskich gór. Niezwykła przejrzystość powietrza umożliwiła dostrzeżenie szczytów z aż pięciu państw – Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Rumunii. 

Punktem obserwacyjnym była  Tarnica, z której fotografowałem w kierunku mniej i bardziej odległych szczytów Karpat oraz Węgier i Rumunii.



Warunki atmosferyczne sprzyjające dalekim obserwacjom – 15 marca 2020

1. Napływ arktycznego powietrza

W nocy z 14 na 15 marca 2020 roku Polska znalazła się pod wpływem napływu zimnego i suchego powietrza arktycznego, które przemieszczało się znad Arktyki przez Skandynawię do naszego kraju. Trajektorie wsteczne mas powietrza, analizowane na różnych poziomach izobarycznych (925 hPa, 850 hPa i 700 hPa), potwierdzają ten kierunek napływu.Fani Pogody

2. Dominacja antycyklonu „Helge”

W chłodnym powietrzu za frontem zaczął rozbudowywać się wędrowny wyż o imieniu „Helge”. W ostatni dzień weekendu miał on decydujący wpływ na przebieg warunków pogodowych na obszarze Polski. Wraz z jego przemieszczaniem się na wschód, kierunek napływu mas powietrza z północnego ulegał zmianie na południowy i południowo-wschodni w całym kraju.Fani Pogody

3. Stabilne warunki pogodowe

Dzięki obecności wyżu „Helge”, 15 marca 2020 roku charakteryzował się stabilną pogodą z dużą ilością słońca i brakiem opadów. Temperatury maksymalne wahały się od 2°C na południowym wschodzie, przez około 6°C w centrum, do 10°C na zachodzie kraju. W obszarach podgórskich Karpat odnotowano wartości od 0°C do 3°C.Dobra Pogoda


Te wyjątkowe warunki atmosferyczne stworzyły idealne okoliczności do dalekich obserwacji, umożliwiając rejestrację widoczności szczytów z odległości przekraczającej 170 km. 



Widok w stronę Beskidu Niskiego – Jaworze i Postawne.

Poniżej przedstawiam ujęcie w kierunku północno-zachodnim, gdzie wzrok prowadzi przez Połoninę Caryńską, następnie lekko w lewo na Połoninę Wetlińską, aż po horyzont Beskidu Niskiego. W oddali, na tle łagodnych pasm, wyłania się masyw Jaworza w okolicach Grybowa – w linii prostej oddalonego o 142 kilometry od Tarnicy.

Zgodnie z analizą symulacji widoczności wykonanej w aplikacjach Udeuschle oraz PeakFinder, tuż za prawym zboczem Jaworza powinien znajdować się jeszcze bardziej odległy szczyt – Postawne (143,8 km), położony zaledwie kilometr dalej na północny zachód. W praktyce jednak oba te wierzchołki – Jaworze i Postawne – zlewają się optycznie w jedną linię grzbietu, tworząc wspólny zarys z Łysą Górą koło Koniecznej (ok. 110 km).


Jaworze, Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska, Mała Rawka, Male Jasło  z Tarnicy
Jaworze 142 km oraz bliżej 
Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska
z Tarnicy.

Choć Postawnego nie da się jednoznacznie odróżnić na zdjęciu, jego orientacyjną lokalizację jednak oznaczyłem. 


Data: 15.03.2020
Miejsce: Tarnica / Bieszczady
49°04'29''N 22°43'35''E
Wysokość: 1346 m n.p.m. 
Dystans: W kierunku Grybowa
Jaworze 142km, Postawne  143,8km
Sprzęt: Nikon D5300 + Sigma 70-300