Gorgany, Borżawa, Połonina Krasna z Tarnicy (15.03.2020)

Dalekie obserwacje z Tarnicy: zimowe Karpaty Wschodnie

Data: 15 marca 2020
Miejsce: Tarnica, 1346 m n.p.m. – najwyższy szczyt polskich Bieszczadów

Warunki obserwacyjne

15 marca 2020 roku to jeden z najbardziej spektakularnych dni dla dalekich obserwacji z Bieszczadów. Po przejściu niżu, nad Europą Środkową rozbudował się potężny wyż Helge, sprowadzając nad Karpaty arktyczne, ekstremalnie suche powietrze znad Skandynawii i Grenlandii. Rezultatem była niezwykła przejrzystość powietrza, pozwalająca na obserwację pasm górskich oddalonych o ponad 130 km.

Pełny opis sytuacji synoptycznej znajdziesz we wpisie:
👉 5 krajów z Tarnicy – warunki 15.03.2020


Na początek pokażę szerszą panoramę

Panorama z Tarnicy na Karpaty ukraińskie
Zimowa panorama z Tarnicy:  Karpaty ukraińskie
Gorgany, Borżawa, Połonina Krasna i Świdowiec

Najdalej w panoramie dostrzegalny jest odległy zarys rumuńskich Karpat. Ze względu na złożoność tego kierunku oraz wyjątkowość obserwacji, temat ten został omówiony szczegółowo w osobnym artykule: Rumunia z Tarnicy – 15.03.2020, 170+ km.

Gorgany

Charakterystyczne pasmo o surowym, skalistym charakterze, widoczne w głębi panoramy. 
Tutaj szczególnie dobrze prezentuje się Popadia (1740 m n.p.m.), widoczna z odległości 103,5 km. To szczyt, który wielokrotnie powraca w moich dalekich obserwacjach – pojawia się m.in. we wpisie dokumentującym widok z Lutowisk, gdzie udało się ją uchwycić z dystansu aż 119 km.

Popadia z Lutowisk 119km
Popadia z Lutowisk 119km
Punkt widokowy w Lutowiskach jest bardzo łatwo dostępny, gdyż...


Gorgany z Tarnicy Popadia, Mała Popadia, Parenki
Gorgany z Tarnicy
Popadia, Mała Popadia, Parenki


Gorgany z Tarnicy

Połonina Borżawska

Nieco bliżej i jeszcze bardziej imponująco, prezentuje się Połonina Borżawska. W panoramie wyróżniają się m.in. Wielki Wierch (1598 m) i Stoj (1677 m), tworząc charakterystyczny, pofalowany grzbiet ciągnący się na południe od Bieszczadów.

Borżawa z Tarnicy
Borżawa z Tarnicy
 

Najbardziej odległym jest płaj Świdowca.

Najdalej, w kierunku południowo-wschodnim, wzrok sięga aż po Zakarpacie, gdzie w oddali majaczy opadająca grań Świdowca – tzw. Świdowiecki Płaj. W odległości około 131 km dostrzegalna jest południowo-zachodnia grań odchodząca od szczytu Tempa (1634 m). Choć Świdowiec, jedno z najwyższych i najbardziej majestatycznych pasm ukraińskich Karpat, widoczny jest jedynie fragmentarycznie, na zdjęciach udało się rozpoznać m.in. charakterystyczne boczne ramię Tempy (131 km), zwane płajem.

Zbocze Tempej (Świdowiec)
 widok z Tarnicy 131,5 km


Połonina Krasna

Również zasługuje na uwagę – prezentuje się ostro i wyraźnie, stanowiąc wyrazisty element panoramy na południe od Borżawy. Wyróżniają się tu m.in. Topas (ok. 108 km), Syhłański (ok. 111 km) oraz główny grzbiet Krasnej, ciągnący się równolegle do Borżawy, lecz znacznie bardziej surowy w charakterze.


Tego dnia Bieszczady ukazały swój najwyższy potencjał obserwacyjny. Dzięki wyjątkowym warunkom meteorologicznym i odpowiedniemu przygotowaniu udało się uchwycić dalekie pasma Karpat, tworząc jedną z najbardziej imponujących dokumentacji dalekiej widoczności z Tarnicy.



Data: 15.03.2020
Miejsce: Tarnica
49°04'29''N 22°43'35''E
Wysokość: 1346 m n.p.m 
Dystans: Najdalej na zdj.:
z wyj. Rumunii
Zbocze Tempej 131,5 km
Ukraina / Świdowiec
Sprzęt: Nikon D5300
+ Sigma 70-300

Komentarze