Tatry z Tarnicy 195 km

Zachód Słońca za Tatrami z Tarnicy
195 km dalekiej obserwacji

Tarnica, najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, oferuje nie tylko malownicze panoramy, ale także wyjątkowe możliwości dalekich obserwacji.

Z cyklu Podkarpackie Zachody  Słońca za Tatrami.

15 września 2020 roku warunki atmosferyczne i kalendarzowe ułożyły się idealnie, by z Tarnicy – najwyższego szczytu polskich Bieszczadów – zaobserwować niezwykłe zjawisko: zachód słońca dokładnie za masywem Łomnicy drugim co do wysokości szczytem Tatr (2632 m n.p.m.).

To wydarzenie nie tylko zachwyca estetyką, ale również stanowi przykład dalekiej obserwacji na dystansie powyżej 180 km.

Daleką obserwację tatrzańskich szczytów zakłócił — paradoksalnie — odległy kataklizm rozgrywający się po drugiej stronie globu. Jak donosi portal DobraPogoda24.pl:


„Dym z amerykańskich pożarów dotarł nad Europę i Polskę. Aerozole występują na wysokości 8–12 km.”

DobraPogoda24.pl


Te drobne cząstki zawieszone w atmosferze potrafią pokonać tysiące kilometrów, a ich obecność w górnych warstwach troposfery miała realny wpływ na widzialność również tutaj, w Bieszczadach. Tatry, widziane z ponad 180 km, wyglądały tak, jakby ktoś przykrył je delikatną, popielatą mgiełką.

Wrażenie było niemal identyczne, jakby na obiektyw nałożono subtelny filtr neutralny – światło przygasło, kontrasty się spłaszczyły, a kontury oddaliły się jeszcze bardziej. Zjawisko to, choć pozornie niepożądane, dodało całej obserwacji atmosfery czegoś ulotnego, niemal nieziemskiego.


Zachód słońca za tatrami za chwilę nastąpi
Słońce zniża się nad Tatrami

Słońce schodzi za Łomnicę, widoczność Tatr zdecydowanie poprawia się, Gerlach majaczy.

Zachód słońca za Łomnicą oglądany z Tarnicy
Słońce zachodzi za Łomnicą - widok z Tarnicy

Najdalszymi dostrzegalnymi szczytami są polskie dwutysięczniki — czyli te szczyty Tatr Wysokich, których wysokość przekracza 2000 metrów, a które znajdują się po polskiej stronie granicy.
    • Waksmundzki Wierch 195,7 km
    • Wielka Koszysta 195,5 km.
To właśnie Waksmundzki Wierch i Wielka Koszysta — oba przekraczające 2000 m n.p.m. — stanowią najdalsze tatrzańskie cele widoczne z Tarnicy. Ich dostrzeżenie to prawdziwe wyzwanie, wymagające nie tylko przejrzystej atmosfery, ale też precyzyjnego ustawienia ostrości i wykorzystania długiej ogniskowej.

Zachód słońca za Łomnicą oglądany z Tarnicy
Najdalej Waksmundzki Wierch prawie 196 km

Kráľova hoľa (pol. „Królewska Hala”)

Choć nie jest częścią Tatr Wysokich, Kráľova hoľa to charakterystyczny szczyt Tatr Niżnych, który z Tarnicy można wypatrzyć przy odpowiednich warunkach atmosferycznych. Podczas tej obserwacji jej sylwetka była ledwo widoczna – zarys znikał w zanieczyszczonej, przyziemnej warstwie powietrza.

Zimą może wyglądać znacznie okazalej — pokryta śniegiem kopuła szczytowa staje się wtedy dobrze odcinającym się punktem. Równie spektakularnie prezentuje się podczas zachodu słońca — jak w obserwacji Dziumbiera z Tarnicy.

Odległość z Tarnicy do Kráľovej hoľi wynosi około 190 km, co czyni ją jednym z najdalszych widocznych szczytów spoza głównej grani Tatr.


Kráľova hoľa (pol. „Królewska Hala”) z Tarnicy
Kráľova hoľa (pol. „Królewska Hala”)
z Tarnicy


Na koniec krótki filmik przedstawiający zachód słońca za Tatrami oglądany z Tarnicy - najwyższej polskiej połoniny.

 

 


 Oraz poglądowa mapka.

Poglądowa mapka obserwacji na podstawie opentopomap.org

Taka obserwacja zachodu słońca za Tatrami z Tarnicy to nie tylko estetyczna uczta dla oka, ale też przykład na to, że odrobina wiedzy, sprzyjające warunki i towarzystwo podobnie zakręconych entuzjastów potrafią przemienić zwykłe spotkanie na szczycie w zajęcie nader fascynujące — choć z boku może wyglądać to jak grupowe wpatrywanie się w horyzont bez większego sensu.

Nie chodzi tu o wielkie naukowe przedsięwzięcia czy śrubowanie rekordów. Chodzi raczej o radość płynącą z tego, że w odpowiednim miejscu, o odpowiednim czasie, można wspólnie dojrzeć coś, co zazwyczaj skrywa się za horyzontem — dosłownie i w przenośni.

 


Data: 15.09.2020
Miejsce: Tarnica / Bieszczady
49°04'29''N 22°43'35''E
Wysokość: 1346 m n.p.m. 
Dystans: Waksmundzki Wierch  195,7 km
Sprzęt: Nikon D5300 + Sigma 150-500

Komentarze