Zachód słońca za Tatrami z Tarnicy 180+

Dalekie obserwacje z Tarnicy czyli  Zachód słońca za Tatrami.

 

Z cyklu Podkarpackie Zachody  Słońca za Tatrami.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

Wyliczyliśmy, że w dniach 14 i 15 września 2020r będzie odpowiednia pogoda na przeprowadzenie takiej obserwacji. 

 
Bardzo dobre warunki, bezchmurne niebo  i odpowiednia przejrzystość - to musiało się udać. Daleką obserwację pokrzyżowało nieco inne odległe wydarzenie na drugiej półkuli, co słusznie zauważył  i podpowiedział prowadzący bloga REFRAKTOR.pl - pożary na zachodzie USA z których dym rozciągał się na tysiące kilometrów. Skutek zjawiska był taki, że Tatry oglądane z odległości ponad 180 km wyglądały jakby przysłonięte popielatą mgiełką. Jak podał portal DobraPogoda24.pl:Panorama Tatr.

Panorama składa się z kilku zdjęć robionych na ogniskowej 400 mm połączonych w jedną całość.  Zdjęcia zrobiłem około 8-10 minut po zachodzie słońca a do wykonania  wspomogłem się statywem.

Mała panorama Tatr z Tarnicy wykonana 8 minut po zachodzie słońca. (fot. sklejka kilku zdjęć ogniskowa 400 mm)
 

Tatry najlepiej były widoczne około 40 minut po zachodzie słońca, kiedy kontrast zrobił się fenomenalny. Nie posiadam niestety żadnego zdjęcia z tego momentu.Zdjęcie zrobione na 10 min przed zachodem słońca. Tatr jeszcze nie widać.

Na 10 min przed zachodem słońca  Tatr jeszcze nie było widać.

Masyw Gerlacha.

Masyw Gerlacha oglądany z Tarnicy podczas zachodu słońca. Odległość 189 kilometrów.

To jedno z moich ulubionych zdjęć wykonanych tego wieczoru. Masyw Gerlacha ( Gerlach - najwyższa góra w Tatrach 2655 m n.p.m.) w promieniach zachodzącego słońca, lekko przesłonięta dymem z pożarów w USA. Tarnica to najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach (1346 m n.p.m). odległość z Tarnicy do Gerlacha to około 189 kilometrów w linii prostej.


Tranzyt słońca min. za Łomnicą w Tatrach. 

Zdjęcie przedstawia min. szczyt  Łomnicy na tle tarczy zachodzącego słońca.  

Kráľova hoľa (pol. „Królewska Hala”)

Nie chciała się pokazać w pełnej krasie. Na zdjęciu ledwo widoczna. Najlepiej prezentuje się zimą, kiedy z Tarnicy oglądamy jej białą kopułę przykrytą śniegiem.
Na koniec krótki filmik przedstawiający zachód słońca za Tatrami oglądany z najwyższego szczytu w Bieszczadach - Tarnicy.

 

 

 

 

 

Poglądowa mapka obserwacji na podstawie opentopomap.org

  


Przypisy:

  • Miejsce: Tarnica (Bieszczady),  49°04'29''N 22°43'35''E
  • Data: 15.09.2020
  • Wysokość: 1346 m n.p.m.


 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

POCZYTAJ: