Tatry z Przymiarek 120+

 Tatry z Przymiarek (Kopa 640 m n.p.m.) 120+

Z cyklu Podkarpackie Zachody  Słońca za Tatrami.

Między Iwoniczem a Rymanowem w Beskidzie Niskim rozciąga się pasmo Wzgórz Rymanowskich, po którym biegnie zielony szlak turystyczny między obydwoma miejscowościami. 

Jedną z kulminacji Przymiarek (wschodnią)  jest Kopa 640 m n.p.m. z której Kuracjusze oraz turyści mogą podziwiać piękno wzniesień min. Beskidu Niskiego, Pogórza Strzyżowskiego, Pogórza Dynowskiego oraz  Bieszczady. Niewątpliwie jedną z większych atrakcji przy sprzyjających warunkach, jest możliwość zaobserwowania tatrzańskich szczytów, które oddalone są o około 120 kilometrów. Dla zainteresowanych powiem tylko, że Tatry wyłaniają się po lewej stronie od Cergowej, góry której trudno stąd nie zauważyć.ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

Zdjęcia na długiej ogniskowej charakteryzują się tym, że wycinają mały fragment horyzontu. Czasem warunki oświetleniowe w wybranym kadrze są diametralnie inne od tych poza kadrem. 

Dodatkowym utrudnieniem jest fotografowanie pod słońce. Takie zdjęcie aby prawidłowo naświetlić trzeba by robić w dwóch różnych ustawieniach ekspozycji EV i złożyć w trybie HDR . Ruchome przesuwające się słońce powoduje jednak pewne utrudnienie.

 

Im słońce schodzi niżej tym  Tatry stają się coraz bardziej widoczne.

 

Tatry dopiero się wyłaniają.

W wilgotnym nieco powietrzu Tatr jeszcze nie widać - szczyty wyłaniają się na chwilę przed zachodem,  kiedy słońce jest już na tyle nisko, że promienie padają niemal równolegle do powierzchni ziemi.

 

 Wyłaniają się powoli Łomnica, Durny Szczyt, Lodowy Szczyt. Z Przymiarek bardzo ładnie zaczyna rysować się również masyw najwyższego w Tatrach Gerlacha oddalonego o około129 kilometrów. Z pozycji obserwatora na Kopie, wyższe wydają się  Łomnica (122km), Durny Szczyt, Lodowy Szczyt (124km), ale to złudzenie gdyż są nieco bliżej.

 

Tarcza słońca zbliża się do Łomnicy fot. 150mm

Na lewo od Sławkowskiego to Busov - szczyt na Słowacji - oddalony o 50 kilometrów.

Kolor nieba nad horyzontem,  zdeterminowany jest przez promienie słoneczne przebiegające nisko nad powierzchnią ziemi,  z których po rozproszeniu w atmosferze, do oka obserwatora trafiają tylko fale o najdłuższej długości. Powietrze jest również nieco zanieczyszczone  znajdującymi  się w nim kropelkami wody, oraz cząstkami  pyłów, stąd kolory tego zachodu - pomarańczowe i popielate.


Za chwilę nastąpi moment kulminacyjny podkarpackiego "Nietoperka".

Kulminacja dzisiejszego wieczoru, klasyczny „Gacek”, czyli  najbardziej spektakularne jego wydanie  - zachód słońca za Łomnicą.

Kulminacja zjawiska - klasyczny "Gacek" z Podkarpacia 17:23

Zachód słońca za tatrzańskimi szczytami (Łomnica, Durny Szczyt, Lodowy Szczyt) oglądany z Kopy na Przymiarkach - fot. ogniskowa 270 mm.

 

Poglądowa mapka z kierunkiem obserwacji i układem chmur.


Mapa Sat24

Strzałka pokazuje linię, z punktu obserwacji poprzez Tatry w kierunku tarczy słońca. Odpowiednia odległość chmur lub ich brak,  nie są bez znaczenia dla tego zjawiska. Tego dnia odsunęły się na zachód i nie przeszkodziły dalekiej obserwacji Tatr na tle tarczy słońca.


Po zachodzie słońca.


Tatry i Cergowa z Przymiarek -  po zachodzie słońca.

Panorama z Kopy (Przymiarki) - składa się z czterech zdjęć.


15 minut po zachodzie słońca Tatr już nie widać.Przypisy:

  • Miejsce: Przymiarki (Kopa),  49°32'20''N 21°48'41''E
  • Data: 22.10.2020
  • Wysokość: 634 m n.p.m.Komentarze