Góry Świętokrzyskie i Mielec z Zagorzyc w Podkarpackiem 100+

 "Gdzie Karpat progi"(*) czyli wzgórze w Zagorzycach z widokiem na Łysogóry i Mielec.

Na progu Karpat jest wiele miejscówek z których przy dobrej widzialności można podziwiać widoki rozpościerające się ponad Kotliną Sandomierską, oraz na pasma Gór Świętokrzyskich. Tego dnia wybrałem na jedną z nich Zagorzyce.


Mielec i Łysogóry z Zagorzyc-Sobótek
Mielec i Łysogóry z Zagorzyc-Sobótek fot.S.Cyzio (Ogniskowa 450mm + crop)

Halny przez dwa dni czyścił troposferę, co nie jest bez znaczenia przy obserwacjach dalekich obiektów. 


Wykonał dobrą pracę i wyczyścił  powietrze z wszelkich pyłów i aerozoli. Jednocześnie w godzinach popołudniowych nagromadził kłębowiska chmur nad Bieszczadami orazTatrami, skutecznie niwelując dalekoobserwacyjne  plany o fotografowaniu w kierunku południowym.

Na poniższym zdjęciu  wyraźnie widać tzw. wał halny nad Bieszczadami, ciągnący się również dalej, na zachód hen za Tatry. Z miejscówki na najwyższym wzniesieniu w Zagorzycach Sobótkach połonin jednak nie zobaczymy, gdyż wzgórze to jest zbyt niskie.

Wał halny nad i za Bieszczadami. Po prawej wzg. Kamieniec  400 m n.p.m. 


Obiektyw skierowałem w kierunku północnym tj. w azymucie na Mielec oraz Góry Świętokrzyskie.


Tego dnia nadarzyła się znakomita okazja sfotografowania Mielca na tle Łysogór a konkretnie na tle Łysicy oraz Agaty w Górach Świętokrzyskich.

Poniższe zdjęcia wykonywałem o godz. 14:24 czyli na 1 godzinę i 14 minut przed zachodem słońca. Halny wiał niesamowicie mocno, więc  aby uzyskać nieporuszone zdjęcia musiałem  obniżyć statyw i równocześnie osłonić aparat.

RTCN i klasztor  na Św. Krzyżu odległość około102 km (fot. S.Cyzio - 450mm/APSC + crop) 

Powyższe zdjęcie to  wycinek obszerniejszego kadru. W dolnej części na pierwszym planie widoczne są zabudowania Mielca. Sam klasztor i RTCN stoją na szczycie odległej o około102 kilometry  Łysej Góry czyli Świętego Krzyża.


Linia kolejowa umownie oddziela Karpaty od niziny Sandomierskiej.

Poniższa panorama pokazuje efekt mojej pracy. Niecała godzinę przed zachodem słońca to najodpowiedniejszy  moment na wykonanie dobrych zdjęć, słońce jest nisko i daje dobre światło a powietrze przejrzyste. 29 grudnia, kilka dni po przesileniu zimowym słońce powinno zajść około godziny 15:38.

450mm450mm/APSC 14:45  –  53’ do zachodu słońca


Tutaj link do większej panoramy K L I K N I J.


 Jak już wspomniałem wzgórze o wysokości 350 metrów w Zagorzycach leży niemal na progu Karpat i kotliny sandomierskiej, a taką umowną granicą w tym rejonie jest linia kolejowa przebiegająca z zachodu Polski na wschód, do Przemyśla i dalej.

Na dole pociąg Mehoffer jadący do Przemyśla

Na powyższym zdjęciu widać przejazd pociągu InterCity Mehoffer punktualnie pędzącego w kierunku Przemyśla. 

Mehoffer przejeżdżając uatrakcyjnił kadr, oraz dokładnie wskazał położenie linii kolejowej, która umownie oddziela Karpaty od Kotliny Sandomierskiej. Najlepiej widać to na szerszej panoramie.


Mielec na tle Łysogór
Miasto Mielec z odległości  około 30km. 
W tle odległe o 110 km Łysica i najwyższa Agata. 
Okiem teleobiektywu o ogniskowej 450 mm 

Od jakiegoś czasu planowałem ujęcie Mielca oraz Kościoła pw. Ducha Świętego na tle Łysogór, potrzebowałem tylko dobrych warunków pogodowych, takich jak przytrafiły się właśnie tego, wietrznego dnia. Wieczorne niskie światło słoneczne odbijało się od jasnych murów Opactwa na Świętym Krzyżu. Udało się również sfotografować światła RTCN (Radiowo Telewizyjnego Centrum Nadawczego).


Nie mogło zabraknąć elektrowni Połaniec stojącej tuż nad Wisłą - rzeką rozdzielającą województwa podkarpackie i świętokrzyskie.Udało mi się namierzyć komin byłej kopalni siarki Machów koło Tarnobrzega.

Opuszczając wzniesienie w Zagorzycach Sobótkach, zgodnie z wyliczeniami, skierowałem obiektyw dokładnie w kierunku północnym. W kierunku gdzie powinienem zobaczyć komin znajdujący się na terenie byłej kopalni siarki Machów koło Tarnobrzega. Komin powinien  nieco wystawać ponad wzgórza. 
Ze względu na porę tj. 20 minut po zachodzie słońca a więc słabsze już światło i mocno wiejący wiatr zdjęcia wychodzą nieostre. 20 minut po zachodzie słońca
Poglądowa mapka z kierunkiem obserwacji Opentopomap.org
 Przypisy:

 • Miejsce: Zagorzyce-Sobótki k. Sędziszowa Małopolskiego
 • Data: 29.12.2020
 • Wysokość: 350 m n.p.m. 
 • Najdalsza odległość:  Łysica/ Agata 110 km

(*) - "Gdzie Karpat Progi" to mało znana szerszemu gronu książka autorstwa Antoniego Stańki. Nie porusza zagadnień dalekoobserwacyjnych, tytuł jednak  doskonale oddaje położenie geograficzne  miejsca z którego fotografowałem.

Komentarze

 1. Na tej dużej panoramie jest błąd w opisie - Bazylika Mniejsza im. Św. Mateusza występuje 2 krotnie przy różnych kościołach.
  Ale fotki przyjemne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za wyłapanie błędu, już poprawiłem na panoramie. Czasem od patrzenia w napisy można dostać oczopląsu i nie zauważyć czegoś co widzi obserwator z patrzący gdzieś z innej perspektywy. Gdyby coś było jeszcze do poprawki to jestem otwarty na uwagi. :-)

   Usuń

Prześlij komentarz