Zachód słońca za Tatrami ze Szkodnej

"Gacek" za Wysoką i Rysami

Z cyklu Podkarpackie Zachody  Słońca za Tatrami 

Grudzień to okres kiedy z punktów widokowych na Szkodnej można dostrzec słońce zachodzące za Tatrami. Pomimo dużej odległości zjawisko dostrzegalne jest bez wspomagania oka optyką.

Odległość do Wysokiej to ponad 140 kilometrów. Na zdjęciach tzw. "Gacek" lub "Nietoperek", to taka obiegowa nazwa przyjęta przez obserwujących ten fenomen. Chodzi o moment pokazania się zarysów Tatr na tle tarczy  słonecznej. Zjawisko bardzo ekscytujące, przykuwające wzrok jak i inne zmysły 😮.

Zachód słońca za Wysoką odległą o 143 km

W zasadzie na tzw. Płaskowyżu Szkodnej nie ma jednego, wyróżniającego się punktu widokowego. Punktami widokowymi są miejsca na polnych drożynach, miedzach lub przy drodze prowadzącej przez szczyty wierzchowiny rozciągnięte na odległości około 3 kilometrów.ZOBACZ RÓWNIEŻ:


Poniżej taka kompozycja Gacka za Wysoką (143km) oraz pobliskim drzewem na pierwszym planie.

Zachód słońca za Wysoką odległą o 143 km
oglądany ze Szkodnej

Poniżej końcowa faza zjawiska, słońce niemal schowało się za szczytami. Po lewej nad drzewem pięknie widać grupę Łomnica, Durny, Lodowy a po prawej, tuż przy krawędzi zdjęcia grupę Koziego Wierchu.

Zachód słońca za Tatrami oglądany ze Szkodnej

Na zakończenie dodam tylko, że Szkodna to miejscowość w gminie Sędziszów Małopolski, powiat ropczycko-sędziszowski, woj. podkarpackie, mezoregion Pogórze Strzyżowskie.


Data: 19.12.2020
Miejsce: Szkodna 
49.97322°N, 21.63659°E
Wysokość: 390 m n.p.m. 
Dystans: Najdalej na zdj.:
134 -> 150 km
Sprzęt: Nikon D5300
+ Sigma 150-500Komentarze