Babia Góra z Grudnej Górnej 146 km

 Odległa o 146 km Babia Góra (wys. 1725 m n.p.m.) widziana z Podkarpacia.

Jest coś niesamowitego w takiej obserwacji. Stajesz na miejscówce,  w oddali niewiele widać, nagle pojawiają  się góry odległe o prawie 100 i 150 km a następnie zanikają. Wszystko trwa kilkanaście minut.  Wenecjanin z zachwytem krzyknąłby "Stravedamento!" (czyt. Strawejdamento).

Odległa Babia Góra w Beskidzie Żywieckim 


Przy odpowiednich warunkach ze  wzniesień Pogórza Strzyżowskiego zaobserwować można odległe szczyty Tatr Wysokich, ale również Bieszczady oraz Góry Świętokrzyskie. Tym razem za foto-cel  obrałem Babią Górę królową Beskidu Żywieckiego.  Do tej fotografii przymierzałem się już kilkukrotnie z marnym skutkiem. 


Babia Góra z Grudnej Górnej (podkarpackie)
odległość około 146 km

Miejscówka:

Już od jakiegoś czasu wydawało mi się, że polana położona w lesie na zboczu wzgórza, będzie  bardzo dobrą miejscówką dalekoobserwacyjną z widokiem na Babią Górę, nie da się jednak tutaj dojechać samochodem a więc mamy możliwość  odbycia przyjemnego spaceru pośród leśnych drzew.


Pierwsze spojrzenia -
widzialność na odległość kilkunastu km.

Generalnie po dotarciu na miejscówkę widoczność odległych szczytów była mocno ograniczona.Ustawiam się z foto-sprzętem.


Planowanie:


Nie ukrywam, że do takiej obserwacji dobrze jest wcześniej przygotować się i mieć nadzieję, że w kulminacyjnym momencie dopiszą warunki pogodowe. Do przewidywania zachodów słońca za szczytami korzystam z symulatora PeakFinder a do dokładnej symulacji terenu z opisem szczytów korzystam z Udeuschle .


Widać już Ćwilin a na pięć minut przed zachodem słońca
pojawia się Babia Góra.

W momencie fotografowania panowała zwiększona wilgotność przygruntowa i dodatkowo zanieczyszczenia spowodowane małą cyrkulacją powietrza a więc mogło zdarzyć się tak, że tylko i wyłącznie Babia Góra pokaże się na tle tarczy słońca. Ku mojej wielkiej radości okazało się że pole widzenia zwiększyło się po dwa stopnie w obu kierunkach od szczytu.


Niespodziewanie Babia Góra
 widoczna jest bardzo wyraźnie.Emocje sięgają zenitu.
Bekstejdż z planu zdjęciowego.Od lewej: Ćwilin 97km, Babia Góra 146 km,
Śnieżnica 97 km.

Na zdjęciu widać szczyty Beskidu Wyspowego, przede wszystkim Łopień Środkowy (90 km/ 955 m n.p.m), Ćwilin (97 km/ 1072 m n.p.m), Przełęcz Gruszowiec (660 m n.p.m) oraz  Śnieżnica (97 km/ 1006 m n.p.m).  Nad przełęczą, ale około 50 km dalej góruje Babia Góra.

Dla zainteresowanych poniżej podaję linki do stron internetowych z  obrazami wygenerowanymi przez symulatory PeakFinder oraz Udeuschle z opisami szczytów.Szersze spojrzenie po zachodzie.


Warto mieć przy sobie telefon komórkowy.


Poniższe zdjęcia wykonałem telefonem komórkowym  i pokazują, jak doskonale Babia Góra była widoczna gołym okiem. Przypomnę tylko, iż szerokokątne zdjęcie wykonane teflonem komórkowym wręcz oddala obraz rzeczywisty.


Zdjęcie tel. kom. (crop)

Zdjęcie tel. kom.


Linia foto-obserwacji przebiegała dokładnie pomiędzy bliższymi o 50 km szczytami Ćwilina i Śnieżnicy w Beskidzie Wyspowym.


Poglądowa mapka kierunku obserwacji.
 Przypisy:

  • Miejsce: Grudna Górna: 49°56'48''N 21°29'03''E / 49.9468, 21.4842
  • Data: 20.02.2021
  • Wysokość: 395 m n.p.m. 
  • Najdalsza odległość:  Babia Góra (wys. 1725 m n.p.m.) - 146 km

  
Korzystałem z symulatorów:
           

 Obróbka:
  • Zdjęcia wykonane telefonem komórkowym  w trybie automatycznym wstawiłem bez obróbki. Zbyt intensywne nasycenie wynika z oryginalnego oprogramowania telefonu.
  • Zdjęcia z lustrzanki nieco dosyciłem , ponieważ ustawienie aparatu którego używam w trybie standardowym, niejednokrotnie sprawia iż kolory są bledsze niż w rzeczywistości.
Komentarze