Babia Góra z Grudnej Górnej 146 km

 Odległa o 146 km Babia Góra (wys. 1725 m n.p.m.) widziana z Podkarpacia.


Jest coś niesamowitego w takiej obserwacji. Staję na miejscówce,  w oddali niewiele widać, nagle pojawiają  się góry odległe o prawie 100 i 150 km a następnie zanikają. Wszystko trwa kilkanaście minut.  Wenecjanin z zachwytem krzyknąłby "Stravedamento!" (czyt. Strawejdamento).

 

Przy odpowiednich warunkach ze  wzniesień Pogórza Strzyżowskiego zaobserwować można odległe szczyty Tatr Wysokich, ale również Bieszczady oraz Góry Świętokrzyskie
Tym razem za foto-cel  obrałem jednak Babią Górę królową Beskidu Żywieckiego.  Do tej fotografii przymierzałem się już kilkukrotnie z marnym skutkiem. 


Babia Góra z Grudnej Górnej (podkarpackie)
odległość około 146 km

Leśna polana w Grudnej Górnej

Już od jakiegoś czasu wydawało mi się, że polana położona w lesie na zboczu wzgórza, będzie  bardzo dobrą miejscówką dalekoobserwacyjną z widokiem na Babią Górę. Nie da się jednak tutaj dojechać samochodem, więc mamy dodatkową możliwość  odbycia przyjemnego spaceru pośród leśnych drzew.


Pierwsze spojrzenia -
widzialność na odległość kilkunastu km
.


Generalnie po dotarciu na polanę, okazało się, iż widoczność odległych szczytów była żadna ale to typowe zjawisko.


Ustawiam się z foto-sprzętem.


Planowanie:


Nie ukrywam, że do takiej obserwacji dobrze jest wcześniej przygotować się nieco, oraz mieć nadzieję na sprzyjające warunki pogodowe w decydującym momencie. 
Do przewidywania zachodów słońca za szczytami korzystam z symulatora PeakFinder a do dokładnej symulacji terenu z zaznaczonymi nazwami gór używam symulatora on-line Udeuschle.


Widać już Ćwilin a na pięć minut przed zachodem słońca
pojawia się Babia Góra.

Mogło zdarzyć się tak, że tylko i wyłącznie Babia Góra pokaże się na tle tarczy słońca. Ku mojej wielkiej radości okazało się jednak, iż pole widzenia zwiększyło się po dwa stopnie w obu kierunkach od szczytu.


Niespodziewanie Babia Góra
 widoczna jest bardzo wyraźnie.Emocje sięgają zenitu.
Bekstejdż z planu zdjęciowego.Od lewej: Ćwilin 97km, Babia Góra 146 km,
Śnieżnica 97 km.

Na zdjęciu widać szczyty Beskidu Wyspowego, przede wszystkim Łopień Środkowy (90 km/ 955 m n.p.m), Ćwilin (97 km/ 1072 m n.p.m), Przełęcz Gruszowiec (660 m n.p.m) oraz  Śnieżnica (97 km/ 1006 m n.p.m).  
Nad przełęczą, ale około 50 km dalej góruje Babia Góra.Babia Góra z Grudnej Górnej


Dla zainteresowanych poniżej podaję linki do stron internetowych z  obrazami wygenerowanymi przez symulatory PeakFinder oraz Udeuschle z opisami szczytów.


Szersze spojrzenie po zachodzie.


Warto mieć przy sobie telefon komórkowy.


Poniższe zdjęcia wykonałem telefonem komórkowym  i pokazują, jak doskonale Babia Góra była widoczna gołym okiem. Przypomnę tylko, iż szerokokątne zdjęcie wykonane teflonem komórkowym wręcz oddala obraz rzeczywisty.


Zdjęcie tel. kom. (crop)

Zdjęcie tel. kom.
(kliknij foto aby powiększyć)


Linia foto-obserwacji przebiegała dokładnie pomiędzy bliższymi o 50 km szczytami Ćwilina i Śnieżnicy w Beskidzie Wyspowym.


Poglądowa mapka kierunku obserwacji.
Data: 20.02.2021
Miejsce: Grudna Górna 
49°56'48''N 21°29'03''E
Wysokość: 395 m n.p.m 
Dystans: Najdalej na zdj.:
Babia Góra (wys. 1725 m n.p.m.) - 146 km
Sprzęt: Nikon D5300
+ Sigma 150-500
+ tel. kom.


Komentarze