Dalekie obserwacje z Babiej Góry - Jesioniki 180+

 Cień Babiej Góry albo potyczki z Kazbekiem.

Tego wieczoru miałem okazję fotografować w towarzystwie sympatyków, oraz najtęższych głów zajmujących się tematyką Dalekich Obserwacji w Polsce.


Takie wieczorne obserwacje to prawdziwa gratka dla koneserów odległych widoków. Wysokie kontrasty będące następstwem schowanego pod widnokręgiem słońca potrafią wydobyć najbardziej skryte detale.

Wiatr szaleje bez opamiętania a ja przycupnąłem w zaciszu kamiennego murku i ze spokojem wypatruję szczytów czeskich Jesioników odległych o ponad 170km.
OJ!  WIELKIE DZIĘKI  temu kto postawił kamienny mur chroniący przed wiatrem, na szczycie Babiej Góry.

Muszę się jednak wychylić  zza murku, gdyż za moimi plecami rozgrywa się niecodzienny spektakl, cień Babiej Góry - jak słusznie zauważył Włodek na swoim blogu Trzeci Plan - rozłożył się na Podhalu i wędruje w kierunku Tatr. Do głowy przychodzi skojarzenie - Kazbek.

Dzisiaj siedzę w domowym zaciszu i wspominam z sentymentem, ale tamtego dnia, aby zrobić to zdjęcie, musiałem się z całej siły zaprzeć nogami i trzymać mocno aparat aby nie odfrunąć - wiało naprawdę mocno.Powietrze falowało zarówno tutaj na szczycie jak i daleko hen nad Jesionikami. Bardzo duży wiatr wiejący z prędkością ponad 50 km/h jak i ciepłe majowe powietrze, powodowały niesamowite turbulencje powietrza, co bezpośrednio rzutowało na jakość rejestrowanego obrazu.Na filmie ze szczytu Babiej Góry ewidentnie widać turbulencje powietrza falujące w rytm podmuchów wiatru. Zarejestrowany na filmie szum to odgłos silnie wiejącego wiatru.


Pięć minut po zachodzie Słońca.

Wydawało się że po zachodzie słońca widok będzie zdecydowanie lepszy, niestety ciemne zarysy odległych szczytów oraz chmury nieco się zlewają się ze sobą. Zdecydowanie zabrakło kontrastu na który tak liczyłem.

450mm/APS-C

Charakterystyczna 147 metrowa wieża telewizyjna na górze Pradziad, która jest  wizytówką tego miejsca, na zdjęciach staje się w ogóle niewidoczna.

Skrzyczne i Pradziad (odległość 174km)
oglądane z Babiej Góry 450mm/APS-C

Dwadzieścia pięć minut po zachodzie słońca. 

Obraz poprawia się.


220mm/APS-C


Biskupią Kopę zdecydowanie bardzo dobrze widać nie wspomagając się żadnymi przyrządami optycznymi.

220mm/APS-C

220mm/APS-C

Tak samo dobrze widoczna jest Góra Świętej Anny, a przecież jej wysokość to tylko 408m.

220mm/APS-CCzas myśleć o powrocie. 

Na pożegnanie nocna panorama Krakowa z Babiej Góry sklejona z czterech kadrów.


Przypisy:

  • Miejsce: Babia Góra
  • Data: 9.05.2021
  • Wysokość: 1725 m n.p.m. 
  • Najdalsza odległość:  Šerák, Jesioniki, 186,6 km 


Komentarze