Tatry i Babia Góra z Borowej / Róży 140 km

    W poszukiwaniu Babiej Góry. 

    Tym razem, na plener dalekoobserwacyjny wybieram łatwo dostępną lokalizację na Wysoczyźnie Tarnowskiej.  Stąd nad wzniesieniami Pogórza Ciężkowickiego pięknie widać Tatry, ale... nisko nad horyzontem powinna pojawić się Babia Góra.

    W pogodzie karty rozdają wędrujące niże. Dzisiaj jednak po południu będzie okienko pogodowe. Zachodni wiatr rozgania chmury szczelnie zakrywające niebo, czyści powietrze i równocześnie nawiewa arktyczne zimno. Wszystkie te czynniki  wróżą niesamowitą widzialność.

Zobacz również:


    Borowa.

    Miejscówka jest dobrze znana, usytuowana na granicy miejscowości Borowa i Róża, w pobliżu wiaduktu nad autostradą A4 przy drodze powiatowej łączącej obie te miejscowości.
    Na porę pleneru wybieram tzw. złotą godzinę po zachodzie słońca, kiedy kontrast jest najlepszy i kolory najbardziej intensywne.

Zachód słońca za Pasmem Łososinskim. 
Na prawo Góra Św. Marcina.

Panorama z Borowej w kierunku tatrzańskim tuż po zachodzie słońca.

Panorama z Borowej na Tatry, Pogórze, Beskidy.

    Pojawiają się Tatry doskonale widoczne gołym okiem. Przed Łomnicą widać Pasmo Radziejowej  oraz  samą Radziejową, najwyższą w całym paśmie (z wieży na jej wierzchołku rozciąga się panorama na 4 strony świata i można ustrzelić 200+ link tutaj).

Tatry z Borowej.
Łomnica 127 km, Krywań140 km.

    Krywań z tego miejsca to najbardziej oddalony tatrzański szczyt, dystans to około 140 km w linii prostej. Tatry wyglądają przepięknie, dzisiaj jednak jestem tutaj z innego powodu.


    Cel na dziś - Babia Góra.

    Oto i szczyt dla którego tutaj przyjechałem. Odległa o 140 km Babia Góra w Beskidzie Żywieckim. Z tego miejsca nie wygląda tak okazale jak masyw Tatr, jednakże dzisiaj z jej widoku na horyzoncie jestem zadowolony najbardziej. 

Góra Św. Marcina, Kamionna, Śnieżnica, Babia Góra
Góra Św. Marcina, Kamionna, Śnieżnica, Babia Góra

    Miejsce przy wiadukcie nad autostradą nie jest  najwyższym punktem w okolicy, jednak sprawdziłem na symulacji Ulricha. Stąd możliwe jest wypatrzenie wierzchołka Babiej Góry. Czynnikiem decydującym o wyborze miejscówki jest łatwy dostęp.

Babia Góra z Borowej gm. Czarna.

    Róża.

    Tutaj taki kadr, którego nie mogłem nie zrobić. Przydrożne kapliczki i krzyże są po prostu integralną częścią polskiego krajobrazu, a ten stoi na skrzyżowaniu drogi powiatowej z serwisówką.

Tatry z Róży
 (odległość do Łomnicy to ponad 120 km)

Tatry z Róży i przydrożny krzyż.

    Odwracam obiektyw w stronę królowej Beskidów. Na pierwszym planie w kadr z  zaparkowanym Fiatem Punto, niech będzie, to nie czas żeby go przestawiać.

Babia Góra z Róży,

    Przesuwam się nieco w bok i dodatkowo widzę odległy o 96 km Lubomir w Beskidzie Wyspowym, ten na którego szczycie usytuowane jest działające obserwatorium astronomiczne.

Babia Góra oraz Lubomir oglądane z Róży.


    Ściemnia się coraz bardziej, widowisko  powoli dobiega końca, podziwiam jeszcze raz panoramę...

Panorama na Tatry z Róży

    … i jeszcze zbliżenie na pasmo Łososińskie oraz Mogielicę. To kadr od którego dziś zaczynałem.

Zbliżenie na Pasmo Łososińskie i Mogielicę
 oglądane z Róży.

    Koniec!

    Dni są krótkie i noc szybko zapada. Spojrzenie z wiaduktu w kierunku Dębicy. Znaki na A4 pokazują jednoznacznie  ;) .   To już koniec na dzisiaj. 

Dębicka weduta i 120-metrowy komin stomilowski.Poglądowa mapka obserwacji wg. opentopomap.orgData: 3.12.2021
Miejsce: Borowa gm. Czarna / Róża
Wysokość: 237 m n.p.m. 
Dystans: Krywań / Babia Góra 140km
Sprzęt: Nikon D5300 + Sigma 150-500

Komentarze