Daleki widok na Niżne Tatry z Magury Wątkowskiej 140+

Daleka obserwacja Ďumbiera i Štiavnicy z odległości 140 km

Z Magury Wątkowskiej najlepiej prezentują się Tatry Wysokie — ich ostre grzbiety i charakterystyczne sylwetki trudno pomylić z czymkolwiek innym. 

Jednak tego styczniowego poranka na ostatnim planie pojawiło się coś znacznie dla mnie ciekawszego: Niżne Tatry.


Prześwit w kierunku tatrzańskim z punktu widokowego "Pod Wątkową".

Wąski prześwit między gęsto rosnącymi drzewami nie pozwala na podziwianie rozległej panoramy, ale udaje się dostrzec kilka odległych szczytów górskich, które dzisiaj przyciągają moją uwagę.

Rzut okiem w kierunku tatrzańskim.


Tak prezentują się Tatry z Magury Wątkowskiej


Zbliżenie na zachodnie szczyty Tatr pozwala dostrzec nieco więcej szczegółów. Najbardziej oddalone to Pachoľa (Pachoł – 128 km) oraz Baníkov (Banówka – 128 km). Pomiędzy nimi wznosi się bielutki Giewont.

Tatry Zachodnie

Spojrzenie nieco w prawo pozwala dostrzec Gorce. O ile Lubań (75 km) widać wyraźnie, to już bardziej odległe kopuły gorczańskie, w tym najwyższy Turbacz (91 km), niemal skryły się, przesłonięte buczynowymi gałęziami. Taki widok, bez liści na drzewach, odsłania przestrzeń, która latem, kiedy las pełen jest zieleni, byłaby zupełnie nieosiągalna.

Gorce z punktu widokowego Pod Wątkową.


Dalekie 144 km i są – po ten widok tu przyjechałem – Tatry Dziumbierskie!

Ponad 140 kilometrów w linii prostej — to już odległość, przy której pojawia się pytanie: „Czy to możliwe?”. A jednak. Widoczność była znakomita. Niebo czyste, lekki mróz, słońce jeszcze nisko — wszystko zagrało. Na południowym horyzoncie, delikatnie zarysowały się wyraźne, ośnieżone wierzchołki.    

Właściwie to dla tego widoku tu przyjechałem — Ďumbier, Štiavnica, Besná. Jakże małe wydają się Niżne Tatry w porównaniu do potężnych Tatr Wysokich. Dzieli je odległość około 40-50 km.

    Na lewo Niżne Tatry (140km+) na prawo Tatry Wysokie (90km+).

Zaznaczona lokalizacja Niżnych Tatr

Dzisiaj moim obiektem zainteresowań jest Ďumbier, choć tak naprawdę był nim już od jakiegoś czasu. Dopiero dzisiaj jednak nadarzyła się okazja, by go realnie zobaczyć.

    ... zbliżenie
    
Nízke Tatry vs Vysoké Tatry z Magury Wątkowskiej

    ... i jeszcze bliżej

Ďumbier, Štiavnica, Besná z Magury Wątkowskiej.

To widok nieczęsty. Magura Wątkowska, oferuje dość wąski, południowy horyzont  a Niżne Tatry pojawiają się tylko przy naprawdę wyjątkowych warunkach — czystym powietrzu, odpowiednim oświetleniu i braku wilgoci. Tego dnia wszystko się zgadzało.

Symulacja wg. HeyWhatsThat pokazuje, iż rejon Pasma Magury jest drugim po Bieszczadach rejonem z którego można zaobserwować Niżne Tatry z dużej odległości z południowo-wschodniej części Polski. 


Symulacja wg. HeyWhatsThat dla Dziumbiera.
(podniesienie 0m)


Obserwację z Bieszczadów opisałem na blogu w postach  pt.:

Dalekie obserwacje - Tatry z Tarnicy
Tatry, Niżne Tatry z Tarnicy 200+
Białe zbocze Dziumbiera a właściwie Štiavnicy znalazłem dopiero...

Dumbier z Hyrlatej
Dumbier "Gacek"
Dzisiaj słońce zajdzie za Dumbierem. Jest to moje trzecie...

Nieco bliżej.

Przy takiej widoczności nie sposób było nie zrobić dużego zbliżenia na zwieńczenie Pasma Jaworzyny, które z tego miejsca w teleobiektywie prezentuje się naprawdę widowiskowo. To oczywiście Jaworzyna Krynicka z doskonale widoczną stacją narciarską. Odległość z Pasma Magury do górnej stacji kolejki na Jaworzynie Krynickiej to około 38 km, a do Łomnicy w Tatrach Wysokich — około 94 km.

Trzy stacje narciarskie na tle Tatr.
 Fot. teleobiektywem wykonana
 z punktu widokowego Pod Wątkową.




  Na koniec tradycyjnie poglądowa mapka z kierunkiem obserwacji.





Luźne zakończenie:

Partie szczytowe Magury Wątkowskiej porasta bukowy las, a przebicie się optyką przez gęstwinę gałęzi, nawet zimą, kiedy drzewa są już pozbawione liści, graniczy z niemożliwością. Dodam tylko, że na poniższym zdjęciu, po lewej, widać województwo małopolskie, po prawej — województwo podkarpackie oraz Magurski Park Narodowy.

Pod Wątkową

Tuż za czerwoną strzałką, wskazującą szlak zejściowy, zauważyłem termometr, na którym mogłem odczytać aktualną temperaturę.

Termometr
Pod Wątkową


O wilkach słów kilka (👀💬😦😲😉)

Wilków nie widzieliśmy, ale trafiliśmy na tropy. Wyglądały podejrzanie porządnie — za duże na wiejskiego burka, za mało romantyczne na jelenia. Czy były wilcze? Tego nikt nie sprawdzał z linijką. Ale nagle jakoś mniej ciągnęło nas w gęstwinę, na wypadek, gdyby ich właściciele postanowili się przedstawić.

  
Tropy wilków?

Czasem wystarczy kilka śladów w śniegu, żeby człowiek zrozumiał, że jest tu tylko gościem.


Data: 07.01.2022
Miejsce: Magura Wątkowska (Pod Wątkową)
49.57129°N, 21.37178°E
Wysokość: 814 m n.p.m. 
Dystans: Ďumbier 144.3km
Sprzęt: Nikon D5300 + Sigma 150-500

Komentarze