Niżne Tatry z Magury Wątkowskiej 140+


    Ďumbier, Štiavnica, Besná czyli szukałem miejsc z których mógłbym dostrzec białe kopuły Niżnych Tatr.

    Z punktu widokowego na Magurze Wątkowskiej najbardziej imponująco i okazale prezentują sią Tatry Wysokie, które doskonale widać bez wspomagania się optyką. Zwabił mnie tutaj jednak widok inny, mianowicie słowackie Niżne Tatry z najwyższym i równocześnie najbardziej oddalonym Dziumbierem oraz Štiavnicą w roli głównej.

Prześwit w kierunku tatrzańskim z punktu widokowego "Pod Wątkową".


    Wąski prześwit pomiędzy gęsto rosnącymi drzewami nie pozwala na podziwianie zbyt rozległej panoramy, ale udaje się wychwycić kilka odległych szczytów górskich które mnie dzisiaj interesują .

    Rzut okiem w kierunku tatrzańskim.


Tak prezentują się Tatry z Magury Wątkowskiej


    Zbliżenie na zachodnie szczyty tatrzańskie pozwala dostrzec nieco więcej szczegółów. Najbardziej oddalone to Pachoľa (Pachoł - 128km) oraz Baníkov (Banówka - 128km). Pomiędzy nimi stoi bielutki Giewont.

Tatry Zachodnie

    Spojrzenie nieco w prawo pozwala dostrzec Gorce. O ile Lubań (75 km) widać bardzo ładnie, to już najbardziej oddalone gorczańskie  kopuły wraz najwyższym  Turbaczem (91km) niemal skryły się przesłonięte buczynowymi gałęziami. Latem taki widok zapewne nie byłby możliwy.

Gorce z punktu widokowego Pod Wątkową.


    144 km czystego powietrza w linii prostej i taaaki widok - Tatry Dziumbierskie.

    Właściwie dla tego widoku tutaj przyjechałem - Ďumbier, Štiavnica, Besná. Jakże małe wydają się Niżne Tatry w stosunku do masywu Tatr Wysokich. Dzieli je odległość około 40km może 50km.

    Na lewo Niżne Tatry (140km+) na prawo Tatry Wysokie (90km+).


Zaznaczona lokalizacja Niżnych Tatr

    Dzisiaj obiektem moich zainteresowań jest Dziumbier, a właściwie obiektem zainteresowań był już od jakiegoś czasu, ale okazja nadarzyła się dzisiaj. 

    ... zbliżenie
    
Nízke Tatry vs Vysoké Tatry z Magury Wątkowskiej

    ... i jeszcze bliżej

Ďumbier, Štiavnica, Besná z Magury Wątkowskiej.


    Symulacja wg. HeyWhatsThat pokazuje, iż rejon Pasma Magury jest drugim po Bieszczadach rejonem z którego można zaobserwować Niżne Tatry z dużej odległości z południowo-wschodniej części Polski.
    Obserwację z Bieszczadów opisałem na blogu w postach  pt. Tatry, Niżne Tatry z Tarnicy (15.3.2020) 200+  oraz Dumbier z Tarnicy 225km.
 

Symulacja wg. HeyWhatsThat dla Dziumbiera.
(podniesienie 0m)

    Nieco bliżej.

    Przy tej widoczności nie sposób było nie wykonać dużego zbliżenia na zwieńczenie Pasma Jaworzyny, która z tego miejsca w teleobiektywie prezentuje się bardzo widowiskowo. To oczywiście sama Jaworzyna Krynicka z doskonale widoczną stacją narciarską. Odległość z Pasma Magury do górnej stacji kolejki na Jaworzynie Krynickiej to około 38 km, do Łomnicy w Tatrach Wysokich około 94 km.

Trzy stacje narciarskie na tle Tatr.
 Fot. teleobiektywem wykonana
 z punktu widokowego Pod Wątkową.
  Na koniec tradycyjnie poglądowa mapka z kierunkiem obserwacji.
    Luźne zakończenie:

    Partie szczytowe Magury Wątkowskiej porasta bukowy las i wręcz niemożliwe jest przebicie się optyką przez gęstwinę gałęzi nawet zimową porą kiedy na drzewach nie ma już liści. Dodam tylko, że na poniższym zdjęciu po lewej to woj. małopolskie, po prawej woj. podkarpackie oraz Magurski Park Narodowy.

Pod Wątkową

    Tuż za czerwoną strzałką oznaczającą szlak zejściowy zauważyłem termometr, na którym mogłem odczytać aktualną temperaturę.

Termometr
Pod Wątkową


    I jeszcze jedno spostrzeżenie w rejonie Magury przemieszczają się wilki. Rankiem w okolicy szczytu Magury (829m) trafiłem na nocne, a być może poranne tropy więcej niż jednego wilka. 
    Wilki przez chwilę przemieszczały się czerwonym szlakiem by po chwili odbić w las w sobie tylko wiadomym celu. 

  
Tropy wilków.Data: 07.01.2022
Miejsce: Magura Wątkowska (Pod Wątkową)
49.57129°N, 21.37178°E
Wysokość: 814 m n.p.m. 
Dystans: Dziumbier 144.3km
Sprzęt: Nikon D5300 + Sigma 150-500Komentarze