Szkodna -> Tatry Zachodnie 160+

Rohacz Płaczliwy (Plačlivé) 163 km

    Oglądany z możliwie najbardziej wysuniętego na wschód miejsca (poglądowa mapka na dole strony).

    Jesienna pogoda nie zawsze sprzyja dalekim obserwacjom gór, chmury i duże pokłady wilgoci w powietrzu znacząco ograniczają widzialność odległych szczytów. Tego wieczoru nadarzyła się jednak niecodzienna okazja sfotografowania zarysu Rochacza na tle tarczy zachodzącego słońca. W takiej sytuacji wiadomo, duży kontrast znacznie pomaga pomimo nawet gorszych warunków atmosferycznych.

 

Tatry ze Szkodnej.
Czasem w kadrze stoją krowy.

    Czasem w kadr wchodzą krowy, odsuwam się więc nieco na bok, aby spokojnie zarejestrować tarczę słoneczną przesuwającą się za granią Tatr Zachodnich.


Tatry ze Szkodnej


    Tatry Zachodnie nie prezentują się tak okazale jak Tatry Wysokie i obserwacja ich wyraźnych zarysów ze wschodniego kierunku jest zdecydowanie trudniejsza. 

    Rochacz Płaczliwy stoi w grani głównej Tatr Zachodnich, ale już na terytorium Słowacji. Od Szkodnej dzieli go odległość około 163 km w linii prostej.


Rohacz Płaczliwy (49.19683°N, 19.74748°E)


    Z doświadczenia wiem, że 180 km do Jakubiny czy Rochacza z Terenu Polski to już bardzo przyzwoita odległość. Tutaj, ze Szkodnej Rochacza wyraźnie widzę z odległości 163 km, więc jestem bardzo zadowolony.


Rohacz Płaczliwy po lewej, Wołowiec po prawej. 


    Poniżej poglądowa mapka dla zobrazowania sytuacji.

 

Mapka wg HeyWhatsThat

    Miejscówka w Szkodnej, w powiecie ropczycko-sędziszowskim to najdalej wysunięty na wschód  punkt z którego dostrzeżemy Rohacza Płaczliwego (Plačlivé) w Tatrach Zachodnich.Data: 21.11.2021
Miejsce: Szkodna
49.97561°N, 21.66532°E
Wysokość: 394 m n.p.m. 
Dystans: Najdalej na zdj.:
Rohacz Płaczliwy - 163 km
Sprzęt: Nikon D5300 + Sigma 150-500Komentarze