Szkodna -> Tatry Zachodnie 160+

Rohacz Płaczliwy (Plačlivé) 163 km

    Oglądany z możliwie najbardziej wysuniętego na wschód miejsca (poglądowa mapka na dole strony).

    Jesienna pogoda nie zawsze sprzyja dalekim obserwacjom gór, chmury i duże pokłady wilgoci w powietrzu znacząco ograniczają widzialność odległych szczytów. Tego wieczoru nadarzyła się jednak niecodzienna okazja sfotografowania zarysu Rochacza na tle tarczy zachodzącego słońca. W takiej sytuacji wiadomo, duży kontrast znacznie pomaga pomimo nawet gorszych warunków atmosferycznych.

 

Tatry ze Szkodnej.
Czasem w kadrze stoją krowy.

    Czasem w kadr wchodzą krowy, odsuwam się więc nieco na bok, aby spokojnie zarejestrować tarczę słoneczną przesuwającą się za granią Tatr Zachodnich.
    Tatry Zachodnie nie prezentują się tak okazale jak Tatry Wysokie i obserwacja ich wyraźnych zarysów ze wschodniego kierunku jest zdecydowanie trudniejsza. 

    Rochacz Płaczliwy stoi w grani głównej Tatr Zachodnich, ale już na terytorium Słowacji. Od Szkodnej dzieli go odległość około 163 km w linii prostej.


Rohacz Płaczliwy (49.19683°N, 19.74748°E)


    Z doświadczenia wiem, że 180 km do Jakubiny czy Rochacza z Terenu Polski to już bardzo przyzwoita odległość. Tutaj, ze Szkodnej Rochacza wyraźnie widzę z odległości 163 km, więc jestem bardzo zadowolony.


Rohacz Płaczliwy po lewej, Wołowiec po prawej. 


    Poniżej poglądowa mapka dla zobrazowania sytuacji.

 

Mapka wg HeyWhatsThat

    Miejscówka w Szkodnej, w powiecie ropczycko-sędziszowskim to najdalej wysunięty na wschód  punkt z którego dostrzeżemy Rohacza Płaczliwego (Plačlivé) w Tatrach Zachodnich.Data: 21.11.2021
Miejsce: Szkodna
49.97561°N, 21.66532°E
Wysokość: 394 m n.p.m. 
Dystans: Najdalej na zdj.:
Rohacz Płaczliwy - 163 km
Sprzęt: Nikon D5300 + Sigma 150-500

Komentarze