Łysogóry oraz tatrzański Sławkowski ze wzgórza 404

Świętokrzyskie z Pogórza Strzyżowskiego 119 km max.

Najdłuższe dni w roku są bez wątpienia najlepszym moment na oglądanie Gór Świętokrzyskich z Podkarpacia.


Góry Świętokrzyskie położone w centralnej części wyżyny kieleckiej to stosunkowo niewysokie pasma górskie, których maksymalna wysokość (Łysica/Agata) dochodzi do 614 m. Porównując więc Góry Świętokrzyskie  do takich wypiętrzeń jak Tatry, gdzie maksymalne wysokości są o około 2000 m wyższe, wypada to znacznie mniej okazale. 

Dostrzeżenie wyraźnych zarysów Łysogór z odległości powyżej 100 km jest dużym sukcesem, tym bardziej, jeśli obserwację prowadzimy z terenów tzw. niskich.


Spojrzenie w kierunku Świętokrzyskiego.Wzgórze 404


Pogórze Strzyżowskie obfituje we wzniesienia o wysokościach około 300-400m. Jednym z takich wzniesień jest wzgórze bez nazwy, o kulminacji około 404m a dokładnie 405 m n.p.m. Miejscówka o tyle atrakcyjna, że bardzo łatwo dostępna. Przez szczyt przechodzi lokalna droga asfaltowa o mniejszym nasileniu ruchu, przy której warto na chwilę przystanąć. Wzgórze na potrzeby dalekoobserwacyjne nazywamy po prostu Wzgórze 404.
 


Góry ŚwiętokrzyskieWidać charakterystyczny zarys Gór Świętokrzyskich.Druga połowa czerwca, czyli zbliżający się termin przesilenia letniego to najlepszy moment na wypatrywanie na horyzoncie pasm Gór Świętokrzyskich, których na dobrą sprawę wyróżnia się kilkanaście. 

Oglądane z podkarpacia, najbardziej charakterystyczne to:
    • Pasmo Łysogór 
    • Pasmo Jeleniowskie


Święty Krzyż albo jak kto woli Łysa Góra
oraz przelatujący motolotniarze.


Symulację panoramy z opisem można obejrzeć pod linkiem : link do panoramy.Łysica/Agata 119km, Elektrownia Połaniec 60km
oraz na lewo światła Mielca 


Tak więc moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca czyli z naszego punktu widzenia, moment kiedy zachodzące Słońce jest najdalej wysunięte w kierunku północnym, to doskonały moment na fotografowanie Gór Świętokrzyskich po zachodzie słońca. 
Wiadomo nie od dziś, że schowane za horyzontem słońce doskonale pomaga w Dalekich Obserwacjach. Jakieś 30 min po zachodzie  kolorystyka zaczyna  doskonale kontrastować podkreślając sylwetkę pasm Łysogór oraz Jeleniowskiego.


Mała panorama na Łysogóry, na lewo Mielec.


Tatry


Na szczycie wzniesienia, czasami można spotkać dalekiego obserwatora który z aparatem - mniej w dłoni a bardziej na statywie - akurat wypatruje odległych tatrzańskich zarysów. Szczególnie ciekawe zjawisko przyrodnicze występuje tutaj na przełomie roku w miesiącach grudzień, styczeń kiedy to zachodzące słońce zbliża się do grani Tatr Wysokich i przy sprzyjającej pogodzie możemy podziwiać zachód słońca za Tatrami tzw. „Gacek” lub „Nietoperek”. Opis tutaj. Co ciekawe, na początku czerwca o wschodzie słońca, z tego wzgórza udało mi się zarejestrować – Uwaga! – zachód księżyca za Łomnicą co opisałem na blogu.


Tatrzańskiej Łomnicy szukamy w kierunku nieco na lewo od Góry Chełm i całego Pasma Klonowej Góry.  Pasmo rzuca nam się w oczy, gdyż dominuje swą wysokością w azymucie południowo-zachodnim. Najwyższym jego wzniesieniem jest Bardo (534 m n.p.m.) i jest to równocześnie najwyższe  wzniesienie całego Pogórza Strzyżowskiego.


Kiedy patrzyliśmy na Góry Świętokrzyskie
na południowym zachodzie zamajaczył
tatrzański Sławkowski
odległy o 145 km
(A jednak :)) !
Sławkowski. Łomnica w chmurach.
Komin Siarkopolu TarnobrzegKomin Siarkopolu Tarnobrzeg
Przypisy:

  • Miejsce: Granica Wiśniowej i Woli Zgłobieńskiej , 49°58'18.4"N 21°45'18.4"E / 49.971775, 21.755107 
  • Data: 14.06.2021
  • Wysokość: 404 m n.p.m.
  • Najdalej: Łysogóry - Łysica/Agata 119km, Tatry - Sławkowski 145km


Komentarze