Łysogóry oraz tatrzański Sławkowski ze wzgórza 404

Dalekie Obserwacje ze wzg. 404.

49°58'18.4"N 21°45'18.4"E

Punkt widokowy znajduje się w pobliżu wieży triangulacyjnej  niemal na styku trzech miejscowości tj. Wiśniowej, Pstrągowej i Woli Zgłobieńskiej.

Pogórze Strzyżowskie obfituje we wzniesienia o wysokościach około 300, 400 m. Jednym z nich  jest wzgórze bez nazwy, o kulminacji około 404m a dokładnie 405 m n.p.m. Miejscówka o tyle atrakcyjna, że bardzo łatwo dostępna. Przez szczyt przechodzi lokalna droga asfaltowa o mniejszym nasileniu ruchu, przy której warto na chwilę przystanąć. Wzgórze na potrzeby dalekoobserwacyjne nazywamy po prostu Wzgórze 404.

Jak to bywa na obrzeżu Pogórza Strzyżowskiego widać stąd zarówno Tatry jak i oddalone już poza Kotliną Sandomierską niewysokie Góry Świętokrzyskie.  

Spojrzenie w kierunku Świętokrzyskiego.
Spojrzenie w kierunku Świętokrzyskiego.


Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie położone w centralnej części wyżyny kieleckiej to stosunkowo niewysokie pasma, których kulminacje dochodzą do 614 m (Łysica / Agata). Porównując więc do takich górotworów jak Tatry, gdzie maksymalne wysokości są o około 2000 m wyższe, wypada to  mniej okazale, dlatego dostrzeżenie wyraźnych zarysów Łysogór z odległości powyżej 100 km daje jednak dużą satysfakcję obserwującemu.

Symulację panoramy z opisem można obejrzeć pod linkiem : link do panoramy.


Widać charakterystyczny zarys Gór Świętokrzyskich.
Widać charakterystyczny zarys Gór Świętokrzyskich
oraz motolotniarza.

Pasma Gór Świętokrzyskich, których na dobrą sprawę wyróżnia się kilkanaście, najlepiej wypatrywać w drugiej połowie czerwca czyli w okresie zbliżającego się przesilenia letniego. Oglądane z podkarpackiego najbardziej charakterystyczne to Pasmo Łysogór oraz Pasmo Jeleniowskie.

Święty Krzyż albo jak kto woli Łysa Góra oraz przelatujący motolotniarze.
Święty Krzyż albo jak kto woli Łysa Góra oraz przelatujący motolotniarze.


Mielec oraz Pasmo Orłowińskie
Mielec oraz Pasmo Orłowińskie

Latem po zachodzie słońca jest jeszcze długo, długo jasno a około 30 min po zniknięciu tarczy słonecznej  kontrast jest już bardzo dobry i znakomicie podkreśla sylwetki w tym przypadku pasm Łysogór oraz Jeleniowskiego.

Łysogóry - Łysica/Agata 119km oraz na lewo światła Mielca
Łysica/Agata 119km
oraz na lewo światła Mielca

Łysa Góra, Jeleniowska, Szczytniak
Łysa Góra, Jeleniowska, Szczytniak


Tatry a właściwie Sławkowski


Tego dnia pojawił się (na lewo od Góry Chełm) tylko i wyłącznie Sławkowski. Przed Sławkowskim, po lewej widać również Halę Łabowską ale to Beskid Sądecki.

Kiedy patrzyliśmy na Góry Świętokrzyskie na południowym zachodzie zamajaczył tatrzański Sławkowski odległy o 145 km (A jednak :) !
Sławkowski oraz Hala Łabowska.

Na szczycie wzniesienia, czasami można spotkać dalekiego obserwatora który z aparatem - mniej w dłoni a bardziej na statywie - akurat wypatruje odległych tatrzańskich zarysów. 
Szczególnie ciekawe zjawisko przyrodnicze występuje tutaj na przełomie roku w miesiącach grudzień, styczeń kiedy to zachodzące słońce zbliża się do grani Tatr Wysokich i przy sprzyjającej pogodzie możemy podziwiać zachód słońca za Tatrami tzw. „Gacek” lub „Nietoperek”,  opis tutaj. Jako ciekawostkę dodam jeszcze, iż na początku czerwca o wschodzie słońca z tego wzgórza udało mi się zarejestrować – Uwaga! – zachód księżyca za Łomnicą co opisałem na blogu.


Na zakończenie spojrzenie w kierunku Tarnobrzega, wystaje komin w odległości około 60 km.

Komin w Tarnobrzegu
Komin w TarnobrzeguData: 14.06.2021
Miejsce: Granica Wiśniowej i Woli Zgłobieńskiej
49°58'18.4"N 21°45'18.4"E
Wysokość: 405m m n.p.m 
Dystans: Najdalej na zdj.:
Łysogóry - Łysica/Agata 119 km,
Tatry - Sławkowski 144,5 km
Symulacja: wg. Ulrich Deuschle: link do panoramy
Sprzęt: Nikon D5300 + Sigma 150-500


Komentarze