Tatry z Góry Motycznej na h300.pl 137 km

Do Zadniego Gerlacha 137 km

Dalekie obserwacje z Płaskowyżu Tarnowskiego (137 km, gm. Żyraków, okolice Dębicy).

Tuż przy autostradzie A4, gdzie kończą się granice miasta Dębica, wznosi się wyraźnie Płaskowyż Tarnowski – jego obecność w krajobrazie widać od razu. To właśnie stąd, z Góry Motycznej, w sprzyjających warunkach można dostrzec majestatyczne Tatry, oddalone nawet o 137 kilometrów.

Tatry z Góry Motycznej
(godz. 6:06 ISO-100/200mm)




Tatry i Babia Góra
Tatry i Babia Góra z Borowej / Róży
Dalekie obserwacje z okolic Dębicy. Tym razem na plener dalekoobserwacyjny wybieram...



Lokalizacja i dostępność

Miejsce obserwacji jest bardzo łatwo dostępne. Wystarczy zjechać z autostrady A4 na węźle Dębica Zachód, a następnie kierować się drogą serwisową wzdłuż autostrady. Na punkcie widokowym można bez pośpiechu rozstawić sprzęt fotograficzny i przygotować się na wyjątkowy widok.

Odległość do Łomnicy to 129 km, do Lodowego 130 km a do Zadniego Gerlacha 137 km

Tatry z Góry Motycznej zbliżenie z opisem
(godz. 6:05 ISO-100/450mm)


Kiedy warto próbować?

Najlepsze warunki do obserwacji to np. takie jak dzisiaj:

    • Maj – miesiąc często obfitujący w przejrzyste poranki,
    • Chłodne, rześkie powietrze – szczególnie tuż przed lub po przejściu frontu atmosferycznego.

Innymi słowy – jeśli prognozy zapowiadają deszcze, warto spróbować dzień przed lub po opadach. Właśnie wtedy widoczność może być wyjątkowa.



Animacja obrazująca warunki pogodowe
(na podstawie SAT24)
ale już około 1,5 godz. po sesji zdjęciowej


Z Góry Motycznej Tatry widać doskonale gołym okiem – wtedy, gdy warunki atmosferyczne są sprzyjające. U podnóża widzimy Dębicę, a nasz wzrok kieruje się na południowy zachód, gdzie ostre kontury śnieżnobiałych szczytów tatrzańskich rysują się wyraźnie na tle nieba.



Data: 6.05.2021
Miejsce: Góra Motyczna (nad autostradą)
50.08378°N, 21.35985°E
Wysokość: 216 m n.p.m.
Dystans: Zadni Gerlach 137 km
Sprzęt: Nikon D5300 + Sigma 150-500


Komentarze